Chat with our AI personalities
1 yard cost 0.49 so the unit cost is 0.49 per yard. 3 yards cost 1.46 so the unit cost is 1.46/3 = 0.4866.. per yard So the second has the lower unit price.
Increase in cost: take the first derivative with respect to the unit produced of a cost function. Total cost: sub-in the new quantity into the cost function.
Total cost = cost per unit x units produced or Total cost = cost per unit x units sold or Fixed costs + Variable costs
1.35 ÷ 12 = 0.1125
A unit rate is a rate that has a denominator of 1. Examples of unit rates include unit cost, gas, mileage and speed