To find the unit rate of 12 and 48, you divide 12 by 48. This calculation gives you 12 ÷ 48 = 0.25. Therefore, the unit rate of 12 to 48 is 0.25.
By dividing something. What you divide will depend on what unit rate you want to find. As an example, let's assume that a dozen (12 units) of a certain product cost $48. If you divide $48 by 12 units, you have a unit rate of 4 dollars/unit. (In principle, you can also divide the other way round; in that case you have 1/4 units/dollar.)
48 each
25%% rate:= 12/48 * 100%= 0.25 * 100%= 25%
To find the unit rate of 12 to 96, you divide 96 by 12. This gives you 8, meaning that for every 12 units, there are 8 of something else. Therefore, the unit rate is 8.
2.16 to 12 = 0.18 per unit.
By dividing something. What you divide will depend on what unit rate you want to find. As an example, let's assume that a dozen (12 units) of a certain product cost $48. If you divide $48 by 12 units, you have a unit rate of 4 dollars/unit. (In principle, you can also divide the other way round; in that case you have 1/4 units/dollar.)
48 for 8 hours as a unit rate is 6 per hour.
hgfgg
Your question hasn't not sufficient details for an answer.
48 each
25%% rate:= 12/48 * 100%= 0.25 * 100%= 25%
To find the unit rate of 12 to 96, you divide 96 by 12. This gives you 8, meaning that for every 12 units, there are 8 of something else. Therefore, the unit rate is 8.
If 12 are 1.29, then the rate for 1 (a unit) is 0.1075(1.29/12)
2.16 to 12 = 0.18 per unit.
24.69/12 = 2.0575 per unit.
12/3 = 4 per unit.
48% % rate = 12/25 * 100% = 48%