answersLogoWhite

0

6000 units/20 months = 300units/month

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

When a rate is simplified so it has a denominator of 1 it is called?

a unit rate


hey what a unit rate?

A unit rate means a rate for one of something. We write this as a ratio with a denominator of one.


How do you write a rate of a unit rate?

450miles in 3hours and 45min


What is the unit rate of 195 miles in 3 hours?

Write as a unit rate . $600 in 5 weeks


What is the unit rate of 300 gallons used in six months?

Usually you calculate a "unit rate" by dividing two numbers. In this case, if you divide the number of gallons by the number of months, you get a rate of "gallons per month". If you divide the other way round, you would get "months per gallon".


How do you write rate as a unit rate?

You rename the rate such that either the numerator, or the denominator is 1. It is usually the denominator, but can be the numerator.


How do you write a rate of measurement?

A rate of measurement is the number of measurements made per unit of time.


What is the unit rate of 70 miles and 2 hours?

Write each rate as a unit rate 70 miles in 2 hours


What is the unit rate of 2289 in 7 months?

It depends on what unit you want. The answer can be 327 per month, or 3924 in 1 year.


How do you Write 171 miles in 3 hours as a unit rate?

57 mph


How do you write 54 words in 3 minutes as a unit rate?

Divide 54 words by 3 minutes to obtain this unit rate, 18 words per minute.


Why is it useful to write a ratio of a fraction as a unit rate?

For people who are not familiar with fractions it is easier to compare them in the form of unit rates.