answersLogoWhite

0

20 kg @ Rs15 per kg cost Rs300

10 kg @ Rs20 per kg cost Rs200

Total:

30kg costing Rs500

So average cost per kg = Rs500/30kg = Rs16.67

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much do Excalibur crossbows cost?

Excalibur crossbows cost a wide range of prices but on average they cost around a thousand dollars per crossbow. They can be purchased online at their website or another dealer.


How do you calculate the moving average cost for a product?

To calculate the moving average cost for a product, you add up the total cost of all units purchased and divide it by the total number of units purchased. This gives you the average cost per unit based on the most recent purchases.


What is the average cost for a Brother Label Printer?

The average cost for a Brother label printer can vary depending on where it is purchased. Various sources on the web list that the average cost ranges from $50 to $200.


How much does 2 pounds of apples cost?

The cost of 2 pounds of apples can vary depending on the type and quality of the apples, as well as the location and time of year. On average, a pound of apples typically costs around $1 to $2. Therefore, 2 pounds of apples may cost anywhere from $2 to $4.


How much do 4 pounds of apples cost?

The cost of 4 pounds of apples can vary depending on the type and quality of the apples, as well as the location and time of year. On average, a pound of apples typically costs between $1 to $3. Therefore, 4 pounds of apples could cost anywhere from $4 to $12. It's best to check with your local grocery store or market for specific pricing.


How much does an average construction toy cost?

It is difficult to determine how much an average construction costs since the cost varies by what type of toy is purchased. Construction toys can cost less than $25.00 or more than $200.00, depending upon what is purchased.


If you buy 500 apples at 43.50 each and 400 apples at 40.90 each and 500 more apples at 34.00 what is the average cost per apple?

2 pairs of chinies woomen having sex


What is the cost of 17 apples if 2 apples cost 5?

17 would cost 42.5


How much does an apple cost that's shipped from New Zealand to the USA?

Some apples I purchased recently were $NZ3.65 (around $US 2.90) for 6 apples that weighed approx 1kg. This was in 'medium price' supermarket.


What is an average cost for an eternity band?

The cost of an eternity band depends on the size, the cut, and the location where it is purchased. On average, it can be expected that between $1800 and 2600 on average can be spent on the typical band.


What is the average cost of a POS Printer?

The average cost of a point of sale (POS) printer is relative to where the printers are purchased from. On the web, the cost ranges from $475 to just over 1000 in total, with the average roughly 730 dollars.


Twelve apples cost 2.00 How much will fifty apples cost?

2.00 divided by 12 means that the apples cost 0.1666 recurring each. So if you then multiply that by 50, you find that 50 apples cost 8.333 recurring.