answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

A pencil and a ruler cost 1.50 together The ruler costs 1.00 more than the pencil How much does the pencil cost?

25


A pencil and an eraser together cost 2.00 The eraser costs 1.50 more than the pencil How much does the eraser cost?

The eraser costs 1.50.


If a pencil and ruler cost 1.50. The ruler cost 1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost?

Let's denote the cost of the pencil as x and the cost of the ruler as y. We know that x + y = 1.50 and y = x + 1.00. Substituting the second equation into the first, we get x + x + 1.00 = 1.50. Simplifying, we find 2x + 1.00 = 1.50, which means 2x = 0.50, and x = 0.25. Therefore, the pencil costs $0.25.


Nick bought 8 pencils n 14 rulers for 38.80 A pencil cost 2.10 more than a ruler Find the cost of ruler?

If a pencil cost $2 and there were 8 of them, the cost would be $16. Out of $38.80, that means there is $22.80 remaining and needs to be divided by 14 which is the number of rulers. The answer is $1.628 per ruler. The information you're providing may be incorrect since it does not add up to $38.80.


How do you determine total costs?

Total cost is determined by adding fixed costs and variable costs together. fixed cost + variable cost = total cost


A package of 25 pencils costs 5.75 how much does each pencil cost?

5.75/25 = £0.23


How much is a wii and ssbb Super Smash Bros Brawl game cost together?

It costs about $300 together.


You bought 6 pencils They cost 60p altogether How much did one pencil cost?

To find the cost of one pencil, you can divide the total cost by the number of pencils. In this case, you paid 60p for 6 pencils. So, to find the cost of one pencil, you would divide 60p by 6, which equals 10p per pencil. Therefore, each pencil costs 10p.


How much would a ps3 and ipod touch cost together?

$400, and the 80 gigabyte costs $600 The ipod touch costs $200 so all together it is either $600 or $800.


What is the cost per pencil if a pack of 12 pencils cost 5.76?

5.76/12=.48 per pencil


How can you calculate cost per occupied room?

You can calculate the cost per occupied room by evaluating all of the costs of each occupied room such as the cost of cleaning, maintenance or repairs. The addition of all of these costs together will give you the cost per occupied room in your building.


What is cost What is the difference between total cost and average cost?

Average total cost is the average of all your costs. This is your Fixed Costs and your Variable costs. Average Variable Cost is the average of your costs that can fluctuate.