$1.50
You can calculate the cost per occupied room by evaluating all of the costs of each occupied room such as the cost of cleaning, maintenance or repairs. The addition of all of these costs together will give you the cost per occupied room in your building.
A gross means 144 items. If each pencil costs 8 cents, then: 144 × 8 = 1,152 cents Convert to dollars: 1,152 cents ÷ 100 = $11.52
It costs 15 530
Well we know that a sweater costs 12 more than TWICE the cost of a skirt and we also know that the sweater is $38 what we. Need to know is the cost of the skirt. So lets say c= cost of the skirt ok? Ok so we would do 12+2c= 38 right? Right so your answer is 13.
5 dozen oranges will costs $6.00
25
The eraser costs 1.50.
Let's denote the cost of the pencil as x and the cost of the ruler as y. We know that x + y = 1.50 and y = x + 1.00. Substituting the second equation into the first, we get x + x + 1.00 = 1.50. Simplifying, we find 2x + 1.00 = 1.50, which means 2x = 0.50, and x = 0.25. Therefore, the pencil costs $0.25.
If a pencil cost $2 and there were 8 of them, the cost would be $16. Out of $38.80, that means there is $22.80 remaining and needs to be divided by 14 which is the number of rulers. The answer is $1.628 per ruler. The information you're providing may be incorrect since it does not add up to $38.80.
Total cost is determined by adding fixed costs and variable costs together. fixed cost + variable cost = total cost
5.75/25 = £0.23
It costs about $300 together.
To find the cost of one pencil, you can divide the total cost by the number of pencils. In this case, you paid 60p for 6 pencils. So, to find the cost of one pencil, you would divide 60p by 6, which equals 10p per pencil. Therefore, each pencil costs 10p.
$400, and the 80 gigabyte costs $600 The ipod touch costs $200 so all together it is either $600 or $800.
5.76/12=.48 per pencil
You can calculate the cost per occupied room by evaluating all of the costs of each occupied room such as the cost of cleaning, maintenance or repairs. The addition of all of these costs together will give you the cost per occupied room in your building.
Average total cost is the average of all your costs. This is your Fixed Costs and your Variable costs. Average Variable Cost is the average of your costs that can fluctuate.