To find the cost of one pencil, you can divide the total cost by the number of pencils. In this case, you paid 60p for 6 pencils. So, to find the cost of one pencil, you would divide 60p by 6, which equals 10p per pencil. Therefore, each pencil costs 10p.
To find out how many pencils can be bought with $4.00 when each pencil costs $0.25, divide the total amount of money by the cost of one pencil. This is calculated as follows: $4.00 ÷ $0.25 = 16. Therefore, you can buy 16 pencils with $4.00.
To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.
I'll represent the cost of a pencil by the variable p.12p=1.44p=1.44/12p=0.12So 4 pencils would cost:4p=0.12*44p=0.48
4x + 3y = 5.60 2x + 3y = 4.60 4x + 3y = 5.60 -2x - 3y = -4.60 ------------------------ 2x = 1.00 x = .50 <==cost of pencil 2x + 3y = 4.60 2(.50) + 3y = 4.60 1 + 3y = 4.60 3y = 3.60 y = $1.20 <==cost of pen Pencils are $.50 and pens are $1.20 <==ANSWER
5.75/25 = £0.23
0.25 which equals 25 cents
5.76/12=.48 per pencil
To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.
This question is for some a bit difficoult because there are so many words.We can simplify it by figuring out what is important in the question.Each pencil cost 3.87.Cost of two pencils?And it is easier to get the grasp of the question.3.87*2=7.74
I'll represent the cost of a pencil by the variable p.12p=1.44p=1.44/12p=0.12So 4 pencils would cost:4p=0.12*44p=0.48
4x + 3y = 5.60 2x + 3y = 4.60 4x + 3y = 5.60 -2x - 3y = -4.60 ------------------------ 2x = 1.00 x = .50 <==cost of pencil 2x + 3y = 4.60 2(.50) + 3y = 4.60 1 + 3y = 4.60 3y = 3.60 y = $1.20 <==cost of pen Pencils are $.50 and pens are $1.20 <==ANSWER
no
You could generally buy just one pencil for as less as $.01. You could buy a box of ten pencils for about $.10.
5.75/25 = £0.23
2
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
If a pencil cost $2 and there were 8 of them, the cost would be $16. Out of $38.80, that means there is $22.80 remaining and needs to be divided by 14 which is the number of rulers. The answer is $1.628 per ruler. The information you're providing may be incorrect since it does not add up to $38.80.