If you divide 6.48 by 4 you can find out what one pound of fruit costs. You will end up with fruit costing $1.62 per pound.
Chat with our AI personalities
add Multiply the unit price by the total number of pounds
The unit price is 9.0726 (approx) per pound.
Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.
To find the unit price, you divide the total price by the quantity. In this case, the total price is $2.12 for a 4 pack of mixed fruit. Therefore, the unit price would be $2.12 divided by 4, which equals $0.53 per unit.
It is the cost of a single tile