18
6 apples 8x6=48
Well, honey, if an apple costs c cents, that means it costs c/100 dollars. So, if you have d dollars, you can buy d/(c/100) apples. Just divide the total dollars by the cost of each apple in dollars to get the number of apples you can buy. Math doesn't have to be a pain in the tush, darling!
When I buy my cereal in different sizes I check to see how much it costs per ounce to get the better buy.When I buy apples, I want to see how many I can get per pound.When I check the fuel economy of my truck I check for miles per gallon.
0.6 feet
For $1 you could buy 8 feet. For 1 cent, you could buy 0.96 inches.
how many apples costing 8 cents can i buy with 50 cents 50 multiply by 8=400
6 apples 8x6=48
If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).
6 small apples at 8 cents each equals 48 cents. 4 large apples at 13 cents each equals 52 cents. Your answer is 6 small apples and 4 large apples equal 1 dollar.
1 for $0.50 therefore $13.50 / $0.50 = 27 apples
Five apples for 120 cents is better. 174/6= 29 120/5= 24 The six apples are more expensive, for one of the you pay 29 cents. For one apple in the five apples you only pay 24 cents. You save a nickel.
In 1930, you could buy a pound of apples for eleven cents. If you wanted to buy a single apple from a street vendor, it would cost you a nickel.
As many as they feel like and have the $$ 2 buy! One, two or three apples a day keep the doctor away ! well that's weird cuz u can get a bag of apples at jacks fruit market for 99 cents and im gonna finish eating these apples then answer the question
Well, honey, if an apple costs c cents, that means it costs c/100 dollars. So, if you have d dollars, you can buy d/(c/100) apples. Just divide the total dollars by the cost of each apple in dollars to get the number of apples you can buy. Math doesn't have to be a pain in the tush, darling!
15 apples.
85 Cents per gallon is cheaper, which is a rate of about 22.43 cents per liter.
Six.