63=6*6*6=216
Chat with our AI personalities
6 outcomes each roll, 3 rolls. 6*6*6 = 216.
6 outcomes for each die and so 6x6x6 outcomes for all three
When you roll 2 dice, the number of possible outcomes is 6x6 =36. From these 36 outcomes 3 are a 2 or 3 [(1,1), (1,2), (2,1)]. So the probability of getting a 2 or 3 is: P(2 or 3) = 3/36 = 1/12 = 0.08333... ≈ 8.3%
There are six possible outcomes. Assuming the probability of each outcome is the same (dice has no defects), then you are likely to roll the number two, 100/6=50/3=16.67 times.
4? i donot know what u mean