Set up an equivalent ratio: 9/750g=x/1500g (where 1.5 kg has been coverted into grams) Then solve, x=9*1500/750 x=18 Another approach is to observe that 1.5 kg is 2 times as much as 750g. Therefore the cost would also be twice as much so 2*9 = 18.
Chat with our AI personalities
How much does a sheet of Masonite cost
It cost infinite.
how much does a 6 pounds of apples cost
105c
0.50