0.50
Oh, dude, math time! So, if they pay 18 for 12 dozen buttons, that's like 1.5 per dozen. If 1 dozen costs 1.5, then 4 dozen would cost 6. So, like, 4 dozen buttons would cost 6.
5 dozen oranges will costs $6.00
Around 25 cents a dozen. Price varied by region.
If eggs sell for 1.08 per dozen, then 12 eggs cost 1.08. 1.08 divided by 12 is $0.09, the cost of one egg.
4 dollars
Oranges and grapefruit are not sold in tubs, but bushels. So your question has no validity.
The cost of a grapefruit in 2008 is apparently unknown, but estimated somewhere in the range of $100,000 to 1 million dollars a grapefruit seed.
A dozen eggs in 1912 cost only $0.40 for one dozen
-2.010800 What is the cost of 2.5? eggs at 185 per dozen
R132.00
13 cents a dozen
The average cost for a dozen eggs in the US in 1975 was about .75 cents.
Oh, dude, math time! So, if they pay 18 for 12 dozen buttons, that's like 1.5 per dozen. If 1 dozen costs 1.5, then 4 dozen would cost 6. So, like, 4 dozen buttons would cost 6.
I believe the average cost of a dozen eggs in 1975 was around $2.95 - $3.00.
5 dozen oranges will costs $6.00
52
The cost for a dozen eggs were $0.62