The cost of p pencils is 20p.
12 x 10 = 120 cents (Or 1 dollar 20 cents.)
I suspect this is for Homework so I'm not going to tell you the answer. But subtract the price for the customer from the cost for the company then times it by 20
TV cost $1600 more than the phone set. Phone set cost 20% of TV. How much does the phone set cost? 100%-20%=$1600=80% $1600/(80%)=> 1% = $20 20 x 1%=20% 20 x $20=$400 = phone set cost
divide $1.32 by 20
divide $1.32 by 20
15 pens. 5 pencils.
this is a simple question that requires a little bit of substitution. before making hte 2 equations, we need to define our two unknowns, so let x= cost of pens y= cost of pencils therefore 15x + 20y= 20x = 15y -5x = -5y therefore x=y Hence, the cost of the pens and the pencils is the same.
50 pens X $1.00 = $50.00 30 pens X $0.80 = $24.00 20 pens X $0.50 = $10.00 $50.00 + $24.00 + $10.00 = $84.00 $84.00 (divided by) 100 = $0.84---------so each pen cost 84 cents - Chow
5
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
To help you understand this question, we will create a new temporary word. We will call every 4 pencils a "pencilor". So a "pencilor" cost 3 rupees. How many "pencilor" is there in 20 pencils? Well, 20 = 4 x 5, meaning there are 5 groups of 4 => there are 5 "pencilors". If each "pencilor" cost 3 rupees, how much does 5 cost? 3 x 5 = 15 rupees. And you are done.
if P=80-Q C=n10 Fc=0 Mc=?
3b + r = 20 20/4=5 5x3=15 blue pens 5x1= 5 red pens
The total cost would be $1.20 because if you divide 100 by 5 you get 20. So the cost of one pencil is 20.
6
25 pencils out of 20 erasers ratio can be written as : 5 : 4.
Prismacolor pencils are very expensive, but mind you they are very well worth it. I find their quality far superior and above any other brands that I have ever purchased. I got a 24 pack with a bonus package of prismacolor markers on sale for $20. Watch out for deals and use coupons if possible at your local art supply stores.