answersLogoWhite

0

The cost of 5 apples would depend on the price per apple. If each apple costs $1, then 5 apples would cost $5. However, if the price per apple is different, then you would need to multiply the cost per apple by 5 to determine the total cost of 5 apples.

User Avatar

ProfBot

6mo ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost of 17 apples if 2 apples cost 5?

17 would cost 42.5


If 4 apples and 5 oranges equals 70cent and 5 apples and 4 oranges equals 74 cent What does one orange cost?

Oranges cost 6 cents each. Apples cost 10 cents each.


If apples are 1.19 per pound how much would 5 pounds of apples cost?

They would cost 5.95


If 3 apples cost 50 cents how many apples can be bought for 5.?

If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).


If apples cost 6.25 for 5 kilo gram how is it for per kilo gram?

6,25/5=1,25 per Kg apples


How much does 5 pounds of apples cost?

go to a store


Apples were priced at 53 per poundWhat was the cost of 5 pounds of apples?

do the math and multiply 5x53


What is the cost of 12 apples if 5 apples sell for 95?

divide by 5, multiply by 12... 95 divided by 5 is 19 multiplied by 12 is 228


Can some one help with this simultaneous eqaution. Five apples and 7 pineapples cost 5.84 9 apples cost the same as 2 pineaapples make a simul equat to find cost of 1 apple and 1 pineapple?

5 apples + 7 pineapples = $5.84, but 9 apples = 2 pineapples, so 1 pineapple = 9/2 apples = 4.5 apples. Substituting, 5 apples + (7 x 4.5 apples) = 5 apples + 31.5 apples = 36.5 apples = $5.84. If 36.5 apples = $5.84, then 1 apple costs $5.84/36.5 = $0.16 2 pineapples cost the same as 9 apples, then 1 pineapple costs 1/2 x 9 x $.16 = $0.72. The cost of 1 apple plus 1 pineapple is ($0.16 + $0.72) $0.88.


A fruit seller sells 5 apples at the cost price of 6 apples find his profit percent?

20 %


What is the cost of a lb of pears when apples cost 5p per lb more than pears and 5 lb of apples plus 3 lb of pears cost 465p showing work?

Apples: x pence per lb Pears: x-5 pence perlb But: 5x+3(x-5) = 465p So: 5x+3x-15 = 465 => 8x = 480 and x = 60 Therefore: lb of pears cost 55p and a lb of apples cost 60p


20 apples weigh 5 pounds and are 6.80 what is cost for 2 pounds of apples?

97 cents per pound