The cost of 5 apples would depend on the price per apple. If each apple costs $1, then 5 apples would cost $5. However, if the price per apple is different, then you would need to multiply the cost per apple by 5 to determine the total cost of 5 apples.
17 would cost 42.5
They would cost 5.95
do the math and multiply 5x53
divide by 5, multiply by 12... 95 divided by 5 is 19 multiplied by 12 is 228
You would have 2 apples 5 - 3 = 2
17 would cost 42.5
Oranges cost 6 cents each. Apples cost 10 cents each.
They would cost 5.95
If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).
6,25/5=1,25 per Kg apples
go to a store
do the math and multiply 5x53
divide by 5, multiply by 12... 95 divided by 5 is 19 multiplied by 12 is 228
5 apples + 7 pineapples = $5.84, but 9 apples = 2 pineapples, so 1 pineapple = 9/2 apples = 4.5 apples. Substituting, 5 apples + (7 x 4.5 apples) = 5 apples + 31.5 apples = 36.5 apples = $5.84. If 36.5 apples = $5.84, then 1 apple costs $5.84/36.5 = $0.16 2 pineapples cost the same as 9 apples, then 1 pineapple costs 1/2 x 9 x $.16 = $0.72. The cost of 1 apple plus 1 pineapple is ($0.16 + $0.72) $0.88.
20 %
Apples: x pence per lb Pears: x-5 pence perlb But: 5x+3(x-5) = 465p So: 5x+3x-15 = 465 => 8x = 480 and x = 60 Therefore: lb of pears cost 55p and a lb of apples cost 60p
97 cents per pound