answersLogoWhite

0

It is the price for 1 "item". The item may be a can, on 100 ml or 1 kilogram and the idea is that calculating the unit price allows comparison of things that are sold in different packaging.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?