answersLogoWhite

0

Total price of a number of identical items divided by the number of items.

Eg the unit price for a 6 pack of cans for 3.00 is 3.00/6 = 0.50 per can.

User Avatar

Wiki User

12y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

JudyJudy
Simplicity is my specialty.
Chat with Judy
FranFran
I've made my fair share of mistakes, and if I can help you avoid a few, I'd sure like to try.
Chat with Fran
RossRoss
Every question is just a happy little opportunity.
Chat with Ross

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the math term for unit price?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp