answersLogoWhite

0

unit price means is when you want to find out how much an invendular thing cost

ex.. 15 socks cost 5.50$ and you want to find out how much each cost you need to divid 15 by 15 and 15 and by 5.50$ and you get 2.27

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?