It is the price for 1 "item". The item may be a can, on 100 ml or 1 kilogram and the idea is that calculating the unit price allows comparison of things that are sold in different packaging.
Chat with our AI personalities
unit price means is when you want to find out how much an invendular thing cost ex.. 15 socks cost 5.50$ and you want to find out how much each cost you need to divid 15 by 15 and 15 and by 5.50$ and you get 2.27
Total price of a number of identical items divided by the number of items. Eg the unit price for a 6 pack of cans for 3.00 is 3.00/6 = 0.50 per can.
a liter means a unit of volume
a unit of linear measure
A dose unit of measure is likely to be a measured portion of a medicine.