The answer depends on where in the world you are buying them.
about 30-35p
The unit cost would be (12 dollars) / (150 pound) = 0.08 dollars per pound, or could word it as $0.08 per pound, or 8 cents per pound.
About 47 cents a pound in some stores.
Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.
2.99/2.5=1.196, so about $1.20 per pound of apples.
The unit price is 9.0726 (approx) per pound.
Price for foodstuffs etu, stated of shown as the cost per unit as per pound per kilogram.
tin cost about $50.07 per pound
-4.25
It would cost $1.40 per pound.
Cost per pound divided by edible portion in percent = cost per pound of edible portion example: a crown roast cost $9 per pound, the edible portion is 60%. $9/.60 = $15 per edible pound
Direct cost per unit is that cost of unit incurred to manufacture one unit of product.Formula for direct cost per unit = total direct cost / total number of units.