It depends on what sort of items you are talking about.
For example, if 10 litres of petrol cost $20.00, then you divide $20 ÷ 10 = $2. This is the unit price.
Another example, a car goes 180km in 2 hours. This equates to a unit rate of 180÷2=90km.
To provide more help, we would need to know more details about which items you are thinking about.
To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
The unit rate of 405 and 5 is 81. To determine the unit rate, divide the first number (405) by the second number (5). The result is the unit rate, which in this case is 81.
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
he he he... you dont :)
To find the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring that the second quantity is set to one. For example, if you have 60 miles driven in 3 hours, you would divide 60 miles by 3 hours to find the rate per hour, resulting in 20 miles per hour. This method can be used with any two related quantities to express the rate per one unit of the second quantity.
Unit price
you divide the money over the item.
To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
The unit rate of 405 and 5 is 81. To determine the unit rate, divide the first number (405) by the second number (5). The result is the unit rate, which in this case is 81.
he he he... you dont :)
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
Establish your rate per hour, then determine how many hours are involved in fabricating the item you want.
It is a unit rate.A unit rate.
Yes, a unit rate can be a decimal
The sales price includes variable cost, the cost of the unit and the markup. Sales price is the rate customers pay for the item.
It is one form of a unit rate.
Unit Rates ... Is the rate for one unit of a given quantity. Unit means one .