Marcy bought 6 apples priced at $0.35 each. She used a coupon worth $0.50 off the total cost. Which number sentence can be used to find how much money Marcy needed in order to buy the apples? Solution: 6 apples priced at 0.35 each Therefore cost of 6 apples= $(6 × 0.35)=$2.1 now, She used a coupon worth $0.50 off the total cost $2.1-$0.50=$1.60 Number sentence can be used to find how much money Marcy needed in order to buy the apples: (6 × 0.35) - 0.50 = 1.60
20 %
Oranges cost 6 cents each. Apples cost 10 cents each.
In 1977, the price of apples varied depending on the region and market conditions, but on average, a dozen apples cost around $0.60 to $1.00. This means that the price for 6 apples would have been approximately $0.30 to $0.50. Prices could fluctuate based on factors such as seasonality and supply.
5 6
how much does a 6 pounds of apples cost
Apples/Cost = 12/6 = 2 So 3 pounds of apples would cost 3/2 = 1.5 units.
5.90
Marcy bought 6 apples priced at $0.35 each. She used a coupon worth $0.50 off the total cost. Which number sentence can be used to find how much money Marcy needed in order to buy the apples? Solution: 6 apples priced at 0.35 each Therefore cost of 6 apples= $(6 × 0.35)=$2.1 now, She used a coupon worth $0.50 off the total cost $2.1-$0.50=$1.60 Number sentence can be used to find how much money Marcy needed in order to buy the apples: (6 × 0.35) - 0.50 = 1.60
== ==
20 %
Oranges cost 6 cents each. Apples cost 10 cents each.
$0.45
apple = 0.45 each orange = 0.60 each
Some apples I purchased recently were $NZ3.65 (around $US 2.90) for 6 apples that weighed approx 1kg. This was in 'medium price' supermarket.
one apple is for 0.45.
4