Chat with our AI personalities
You multiply the unit cost by the number of units. The product of y and 4 is 4y.
this is a simple question that requires a little bit of substitution. before making hte 2 equations, we need to define our two unknowns, so let x= cost of pens y= cost of pencils therefore 15x + 20y= 20x = 15y -5x = -5y therefore x=y Hence, the cost of the pens and the pencils is the same.
x =shirt y =sweater shirt + sweater = $40 x + y = 40 shirt + 12 = the price of the sweater (price of the sweater is $12 more than the shirt) x + 12 = y x + y = 40 x + (x + 12) = 40 2x + 12 = 40 2x + 12 - 12 = 40 - 12 2x = 28 2x / 2 = 28 / 2 x = 14 x = shirt = $14 IF... shirt + sweater = $40 x + y = 40 14 + y = 40 14 + y - 14 = 40 - 14 y = 26 y = sweater = $26
That means that "y" is 6.3 times as much as "x".
If you have two numbers X and Y then One method of comparison is to calculate X - Y. If the answer is positive then it tells you how much more X is compared to Y. If the answer is negative then it is how much more Y is compared to X. If Y is not 0, then X/Y tells you how many times X is compared to Y.