If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.
To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.
75
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
There are ten cents in a dime. 1 = cent = 'penny' 5 = nickel 10 = dime 100 = dollar
If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.
If two lemons cost 0.15, and you have 0.60, you can buy eight lemons: 0.60/0.15 = 4 → You can buy two lemons four times. 4 purchases x 2 lemons = 8 lemons.
Let's consider 2 lemons a "batch." So you can get one batch for 15 cents, and you have 60 cents to spend. To find out how many batches you can get with 60 cents, divide 60 by 15 to get 4. Now to get the total number of lemons, multiply the number of batches (4) by the number of lemons in each batch (2) which will give you a total of 8 lemons.
If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).
To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.
75
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
Each inch of wire cost 3 cents and so 24/3 = 8 inches of wire
first how many people are in your class say you had 25 people.... 1. you divided 56.25 by the people in your class(25) (56.25 divided by 25= 2.25) 2. then you put it in cents= 225 take away the decimal
16
pen15
seven plus tax 8, with two cents left over.