8 lemons
eight $0.15 = 2 $0.30 = 4 $0.60 = 8
If two lemons cost 0.15, and you have 0.60, you can buy eight lemons: 0.60/0.15 = 4 → You can buy two lemons four times. 4 purchases x 2 lemons = 8 lemons.
Let's consider 2 lemons a "batch." So you can get one batch for 15 cents, and you have 60 cents to spend. To find out how many batches you can get with 60 cents, divide 60 by 15 to get 4. Now to get the total number of lemons, multiply the number of batches (4) by the number of lemons in each batch (2) which will give you a total of 8 lemons.
1.5 dozen = 18. The unit cost is misspecified and therefore ambiguous. At ten cents each, that would be 180 cents At ten cents for three, it would be 60 cents.
Each inch of wire cost 3 cents and so 24/3 = 8 inches of wire
If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.
45
45 cents depending however on what the store charges for a single unit!
eight $0.15 = 2 $0.30 = 4 $0.60 = 8
If two lemons cost 0.15, and you have 0.60, you can buy eight lemons: 0.60/0.15 = 4 → You can buy two lemons four times. 4 purchases x 2 lemons = 8 lemons.
If 2 lemons cost 18 cents then 1 lemon would equal 9 cents. So you know 1=9 and 5=x make a ratio 1 5 1\ /5 - = - Do cross products - - 5 x 5 / \x So... 1x=25= 1x/1 and 25/1 x=45 They cost 45 cents
If lemons are three for a dime, that means each lemon costs about 3.33 cents. A dozen and a half lemons is 18 lemons. Therefore, 18 lemons would cost approximately 60 cents (18 lemons x 3.33 cents per lemon = 60 cents).
Let's consider 2 lemons a "batch." So you can get one batch for 15 cents, and you have 60 cents to spend. To find out how many batches you can get with 60 cents, divide 60 by 15 to get 4. Now to get the total number of lemons, multiply the number of batches (4) by the number of lemons in each batch (2) which will give you a total of 8 lemons.
1.5 dozen = 18. The unit cost is misspecified and therefore ambiguous. At ten cents each, that would be 180 cents At ten cents for three, it would be 60 cents.
$0.25 or 25 cents
If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).
.70 cents