answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

Two lemons cost 15 cents how many can be bought for 60 cents?

If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.


Alec bought lemons that were price at 2 lemons for 18 cents What was the total cost of 5 lemons?

45


Alex bought lemons that were priced at 2 lemons for 18 cents What was the total cost of 5 lemons?

45 cents depending however on what the store charges for a single unit!


If two lemons cost 15 cents how much can be bought for 60 cents?

eight $0.15 = 2 $0.30 = 4 $0.60 = 8


If two lemons cost 0.15 how many can b bought for 60 cents?

If two lemons cost 0.15, and you have 0.60, you can buy eight lemons: 0.60/0.15 = 4 → You can buy two lemons four times. 4 purchases x 2 lemons = 8 lemons.


Alex bought lemons that were priced at 2 lemons for 18cents What was the total cost of 5 lemons?

If 2 lemons cost 18 cents then 1 lemon would equal 9 cents. So you know 1=9 and 5=x make a ratio 1 5 1\ /5 - = - Do cross products - - 5 x 5 / \x So... 1x=25= 1x/1 and 25/1 x=45 They cost 45 cents


If lemons are three for a dime how much will you pay for a dozen and a hal?

If lemons are three for a dime, that means each lemon costs about 3.33 cents. A dozen and a half lemons is 18 lemons. Therefore, 18 lemons would cost approximately 60 cents (18 lemons x 3.33 cents per lemon = 60 cents).


If 2 lemons cost 15 cents how many you can get for 60 cents?

Let's consider 2 lemons a "batch." So you can get one batch for 15 cents, and you have 60 cents to spend. To find out how many batches you can get with 60 cents, divide 60 by 15 to get 4. Now to get the total number of lemons, multiply the number of batches (4) by the number of lemons in each batch (2) which will give you a total of 8 lemons.


How much will one and half dozen lemons cost if 3 sell for 10cents each?

1.5 dozen = 18. The unit cost is misspecified and therefore ambiguous. At ten cents each, that would be 180 cents At ten cents for three, it would be 60 cents.


If a 12 opack of pop cost 2.99 how much will it cost if you bought them separate?

$0.25 or 25 cents


If 3 apples cost 50 cents how many apples can be bought for 5.?

If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).


Lucy bought seven pens. Four of the pens cost a dollar each. Three of the pens cost 30 cents each. What was the average cost of each pen?

.70 cents