answersLogoWhite

0

Let's consider 2 lemons a "batch." So you can get one batch for 15 cents, and you have 60 cents to spend. To find out how many batches you can get with 60 cents, divide 60 by 15 to get 4. Now to get the total number of lemons, multiply the number of batches (4) by the number of lemons in each batch (2) which will give you a total of 8 lemons.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

If two lemons cost 15 cents how many can be bought for 60 cents?

If two lemons cost 15 cents, then each lemon costs 7.5 cents. For 60 cents, you can buy 60 / 7.5 = 8 lemons. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.


If two lemons cost 15 cents how many can be bougth for 60 cents?

If two lemons cost 15 cents, then each lemon costs 7.5 cents. With 60 cents, you can buy 60 / 7.5 = 8 lemons. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.


Two lemons cost 15 cents how many can be bought for 60 cents?

If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.


If 2 lemons cost 15 cents how many canbe bought for 60 cents?

If 2 lemons cost 15 cents, then each lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, you divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.


If tow lemons cost 15 cents how meany can be bought for 60 cents?

8 lemons


If two lemons cost 15 cents how much can be bought for 60 cents?

eight $0.15 = 2 $0.30 = 4 $0.60 = 8


What was the cost of the first McDonald's Hamburger?

The cost of a hamburger was 15 cents in 1955.


How much do narcotics cost?

15 cents 15 cents


What was the cost of a gallon of gas in 1933?

15 cents 15 cents


If 1 cost 30 cents and 15 cost 60 cents why does 615 cost 90 cents?

You are buying house numbers. They cost 30 cents each.


How much was a pizza in 1958?

$1.15


If it cost 15 cents for one doughut how much will it cost for four?

it is 60 cents.