$ 1,000,000
If 2 pounds of rice cost 5, 1 pound will cost 2.50 or 2 1/2.
To calculate the cost of 1 pound 12 ounces at $5.40 per pound, we first need to convert 1 pound 12 ounces to decimal form. There are 16 ounces in a pound, so 1 pound 12 ounces is equivalent to 1.75 pounds (1 + 12/16). Multiplying 1.75 pounds by $5.40 gives us the total cost: $9.45.
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
1 pound = 1 pound
Price / Pound = 5.40 / 1 Pound / Oz = 1 / 16 Price / oz = 5.40 / 16 = .3375 1 pound + 12 oz = 16 + 12 = 28 28 oz * 0.3375 lb/oz = 9.45 Answer = $9.45
Sure.
2 cups of tomatoes equal about 1 pound.
Calories in 1 pound of tomatoesThere are:Approx 5 calories in each 1 oz or 28g of tomatoApprox 80 calories in 1 pound of tomatoes.
About 16 cherry tomatoes equal 5 oz or one serving.
1 pound of tomatoes could yield 2 cups of juice. This would also depend on the size of the tomatoes.
It will depend on the size of tomato, for example, the smaller cherry tomatoes will weigh much less than big beefsteak tomatoes so there will be a lot more of the cherry type in a kilo.
it takes about 3 cups of tomato paste to make one pound.
It would cost $1.40 per pound.
If 2 pounds of rice cost 5, 1 pound will cost 2.50 or 2 1/2.
If 1 kg of tomatoes costs 5 CHF, 0.1 kg will cost 1/10th of 5 CHF, so the cost will be 0.5 kg.
It depends on how big the tomato is because as you know, tomatoes are never the same but they are all different so it's helpful to weigh it on a scale so you know how many is one pound.
I buy grape tomatoes regularly and there are usually about 45-48 in the 1 US pint package.