Molar Mass of Carbon + Molar Mass of Silicon = Molar Mass of SiC.
12.0107 + 28.0855 = 40.0962 g / mol.
Chat with our AI personalities
no youre thinking of molar mass and atomic weight although you use avogadro's number to find molar mass
nM=m moles of solid multiplied by Molar mass (Atomic mass on periodic table) = Mass of solid
Are you thinking of Mm? Molar mass. Or millimeters?
To determine the number of moles in 0.000264 g of Li2HPO4, you first need to calculate the molar mass of Li2HPO4. The molar mass of Li2HPO4 is 115.79 g/mol. Next, you can use the formula n = m/M, where n is the number of moles, m is the mass in grams, and M is the molar mass. Plugging in the values, you get n = 0.000264 g / 115.79 g/mol ≈ 2.28 x 10^-6 moles of Li2HPO4.
P+Cl+Cl+Cl 31+35+35+35 so the answer is 136