The price for 24 packs divided by 24. (assuming that there was no bulk discount).
Chat with our AI personalities
6 X 4 = 24 toilet rolls in 6 packs.
Take the total price and divide it by the number of units, to find out unit price.
In my openion , Unit Selling price is the price per unit or item offered by a Seller to purchaser. IT might be without discount or with discount.
24
Cost of case divided by number of units. For example you bought a dozen eggs for $ 24.. what is the unit price per egg? $24 / 12 = $2 per egg. or say you are calculating the cost of manufacturing 1 unit.. given: the cost of manufacturing 2000 units of product ABC is as follow, find unit price? Total material cost $ 5000 Total labour cost $ 4000 Other expenses $ 1000 ---------- total cost of manufacturing $ 10000 solution: Total Cost/ no. of unit manufactured 10000/2000 = $5 per unit