It is: 1 to 3
3:36 = 1:12
0.056 per unit.
36m in 12s = 3m in 1s or 3m/s or 10.8km/h
2.16 to 12 = 0.18 per unit.
6.
which is a unit rate 36 inches 3feet or 12 inches 1 foot
3:36 = 1:12
0.056 per unit.
36m in 12s = 3m in 1s or 3m/s or 10.8km/h
If 12 are 1.29, then the rate for 1 (a unit) is 0.1075(1.29/12)
2.16 to 12 = 0.18 per unit.
24.69/12 = 2.0575 per unit.
6.
12/3 = 4 per unit.
Divide both numbers by 12. So 9.00 : 12 = 9.00/12 : 12/12 = 0.75 : 1 So the unit rate is 0.75
To find the unit rate for 12 eggs, you need to divide the total cost by the number of eggs. For example, if 12 eggs cost $3, the unit rate would be $3 ÷ 12 eggs = $0.25 per egg. If you have a different cost, simply replace the $3 with that amount and perform the division to find the unit rate.
12 yards.