The ratio is: 4 to 1
80/4 or 20
It is: 20 to 1
% rate:= (80/20) x 100%= 4 x 100%= 400%
To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
% rate = 20%=16/80* 100%= 0.2* 100%= 20%
80/4 or 20
It is 4/1.
It is: 20 to 1
% rate:= (80/20) x 100%= 4 x 100%= 400%
To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
percentage = 20%% rate:= 16/80 * 100%= 0.20 * 100%= 20%
% rate = 20%=16/80* 100%= 0.2* 100%= 20%
80% of 20 is 16% rate:= 16/20 * 100%= 0.80 * 100%= 80%
A 20-unit square has a perimeter of 80 units.
% rate= 20/80 * 100%= 0.25 * 100%= 25%
Imagine you have 20 objects at a cost of $90. Then the unit rate (the cost of one object) will be found by division. here $90 ÷ 20 = $4.50 (the unit price)
20 / 80 = 0.25Converting decimal to a percentage: 0.25 * 100 = 25%