1.40 for one pound.
Pounds (Sterling) per litre.
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.
Imagine you have 20 objects at a cost of $90. Then the unit rate (the cost of one object) will be found by division. here $90 ÷ 20 = $4.50 (the unit price)
add Multiply the unit price by the total number of pounds
Dollars per gallon, because the dependent quantity is the dollars
To find the unit rate, divide the total cost by the weight in pounds. So, ( \frac{7.56}{4} = 1.89 ). This means the unit rate is $1.89 per pound for the green peppers.
what 23.75 for 5 pounds unit rate
Pounds (Sterling) per litre.
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.
$0.14
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.
a unit rate that gives you the cost....... maybe
A unit rate is a rate that has a denominator of 1. Examples of unit rates include unit cost, gas, mileage and speed
$1.48
A unit rate is a rate that has a denominator of 1. Examples of unit rates include unit cost, gas, mileage and speed
The unit rate of 13 dollars for 4 pounds is 3.25 dollars per pound.