4 dollars per ticket or 0.25 tickets per dollar.
Chat with our AI personalities
The ratio is: 4 to 1
80/4 or 20
20 divided by 2 = 10
To find the unit rate for $55 for 20 people, you would divide the total cost by the number of people. In this case, $55 divided by 20 people equals $2.75 per person. Therefore, the unit rate is $2.75 per person.
-20