answersLogoWhite

0

4 dollars per ticket or 0.25 tickets per dollar.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the unit rate 800 for 40 hours?

To find the unit rate, divide the total amount (800) by the total hours (40). This calculation gives you 800 ÷ 40 = 20. Therefore, the unit rate is 20 per hour.


Is unit rate multiplication or division?

Imagine you have 20 objects at a cost of $90. Then the unit rate (the cost of one object) will be found by division. here $90 ÷ 20 = $4.50 (the unit price)


What is the unit rate for 80 and 20?

It is 4/1.


What is the Unit rate of 80 and 4?

80/4 or 20


What is the unit rate for 80 20?

The ratio is: 4 to 1


What is the unit rate of each size of peanut butter?

20


What is the unit rate of 20 miles in 2 hours?

20 divided by 2 = 10


What is the unit rate for $55 for 20 people?

To find the unit rate for $55 for 20 people, you would divide the total cost by the number of people. In this case, $55 divided by 20 people equals $2.75 per person. Therefore, the unit rate is $2.75 per person.


What is the pricing on Bronco tickets?

Denver Bronco tickets range from 20 dollars to about 350 dollars depending on where you want to be seated. These full-price tickets are for single game purchases. Half-price tickets are also on sale through Ticketmaster, but there is a four ticket limit per household per season.


How To Convert A Rate To A Unit Rate.?

To convert a rate to a unit rate, divide both the numerator and the denominator of the rate by the denominator's value. This simplifies the rate to a comparison per one unit of the denominator. For example, if you have a rate of 60 miles in 3 hours, you would divide both 60 and 3 by 3, resulting in a unit rate of 20 miles per hour.


Find unit rate for 253 for 20 hours?

12.65 an hour


What is the unit rate of 20 in 2 hours?

10 per hour.