answersLogoWhite

0

The unit price helps you to compare the true cost of an item. Let's say an item is priced $4.00 for a 32oz package, and $2.40 for a 20oz package, it is not readily clear which is a bargain. However the unit price of the 32oz package is 4/32 = 12.5 cents per ounce and the unit price of the 20oz package is 12.0 cents per ounce. If you have a large family and want to buy 160oz of the product, you can buy 160/32 = 5 packages of 32oz which will cost you 160x12.5 = $20 or you can buy 160/20 = 8 packages of 20oz which will cost you 160x12 = $19.20

Thus the unit price will help you determine quickly which package is a better buy.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions