To help you understand this question, we will create a new temporary word. We will call every 4 pencils a "pencilor". So a "pencilor" cost 3 rupees.
How many "pencilor" is there in 20 pencils? Well, 20 = 4 x 5, meaning there are 5 groups of 4 => there are 5 "pencilors". If each "pencilor" cost 3 rupees, how much does 5 cost? 3 x 5 = 15 rupees. And you are done.
I'll represent the cost of a pencil by the variable p.12p=1.44p=1.44/12p=0.12So 4 pencils would cost:4p=0.12*44p=0.48
To find the cost of one pencil, you can divide the total cost by the number of pencils. In this case, you paid 60p for 6 pencils. So, to find the cost of one pencil, you would divide 60p by 6, which equals 10p per pencil. Therefore, each pencil costs 10p.
5.75/25 = £0.23
Well, isn't that just a happy little math problem! If 12 pencils cost 96 cents, we can find out how much 1 pencil costs by dividing 96 by 12, which equals 8 cents per pencil. To find out how much 9 pencils would cost, we simply multiply 8 cents by 9, giving us a total of 72 cents. Happy calculating!
To find out how many pencils can be bought with $4.00 when each pencil costs $0.25, divide the total amount of money by the cost of one pencil. This is calculated as follows: $4.00 ÷ $0.25 = 16. Therefore, you can buy 16 pencils with $4.00.
5.76/12=.48 per pencil
This question is for some a bit difficoult because there are so many words.We can simplify it by figuring out what is important in the question.Each pencil cost 3.87.Cost of two pencils?And it is easier to get the grasp of the question.3.87*2=7.74
I'll represent the cost of a pencil by the variable p.12p=1.44p=1.44/12p=0.12So 4 pencils would cost:4p=0.12*44p=0.48
To find the cost of one pencil, you can divide the total cost by the number of pencils. In this case, you paid 60p for 6 pencils. So, to find the cost of one pencil, you would divide 60p by 6, which equals 10p per pencil. Therefore, each pencil costs 10p.
no
You could generally buy just one pencil for as less as $.01. You could buy a box of ten pencils for about $.10.
5.75/25 = £0.23
2
if P=80-Q C=n10 Fc=0 Mc=?
A gross means 144 items. If each pencil costs 8 cents, then: 144 × 8 = 1,152 cents Convert to dollars: 1,152 cents ÷ 100 = $11.52
0.25 which equals 25 cents
Pay the three Rupees it cost.