They would cost 98/3.5 = 28 units of currency.
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
7.63 dollars/2.4 pounds ~ 3.18 dollars/pound
98 whats? Assuming you intended to say "98 cents"... The answer is 98 divided by 3.5 The "3.5"s cancel out on the left side leaving "1 pound" and 28 cents on the right side.
If 2 pounds of rice cost 5, 1 pound will cost 2.50 or 2 1/2.
There are 2204.6 pounds in one metric ton, so 1.8 tons is 3968.28 pounds. At $0.06 per pound, it would cost $238.10.
10.15 pounds
$0.60 x 2lbs = $1.20
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
If you pay $1.20 for two pounds of candy, how much would you pay for half a pound?
It would cost 4p + 3s units of currency where p is the cost of 1 pound of pebbles and s is the cost of 1 pound of black sand.
1.75 pounds of pepperoni would cost $4.48 (1.75 pounds * $2.56 per pound).
39 cents
The cost of 87 pounds of cheese at $5.79 per pound would be $502.73.
They would cost 5.95
1.67 pounds of bologna at $1.49 per pound would cost $2.49.
7.63 dollars/2.4 pounds ~ 3.18 dollars/pound
A simple conversion could be used to solve this problem. 20=5 pound, 40 = 10 pound, 60 = 15 pound, 80 = 20 pound, and 100 = 25 pound. 200 cigarettes would net 50 pounds, minus the cost of purchasing the cigarettes (37 Pounds) you would be left with 13 pounds of profit.