answersLogoWhite

0

6/12 ie 0.5

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What percent is 12 out of 600?

ANSWER: 2%% rate:= 12/600 * 100%= 0.02 * 100%= 2%


What is the unit rate of 1 dozen for 1.29?

If 12 are 1.29, then the rate for 1 (a unit) is 0.1075(1.29/12)


What is the unit rate of 2.16 to 12?

2.16 to 12 = 0.18 per unit.


What is the unit rate of 24.69 and 12?

24.69/12 = 2.0575 per unit.


What is 12 over 3 as a unit rate?

12/3 = 4 per unit.


How do you find the unit rate for 9.00 and 12?

Divide both numbers by 12. So 9.00 : 12 = 9.00/12 : 12/12 = 0.75 : 1 So the unit rate is 0.75


Jon drove 600 miles to get to the Grand Canyon If the drive took 12 hour what is Jon's rate of speed?

Distance = rate * time 600 miles = rate * 12 hours rate of speed = on average, 50 miler per hour


What is the unit rate for 12 eggs?

To find the unit rate for 12 eggs, you need to divide the total cost by the number of eggs. For example, if 12 eggs cost $3, the unit rate would be $3 ÷ 12 eggs = $0.25 per egg. If you have a different cost, simply replace the $3 with that amount and perform the division to find the unit rate.


What does the unit rate help you find?

The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate


Unit rate for 9 per 12 feet?

The unit rate would be 3/4 per foot.


What is the unit rate of 288 markers in 12 boxes?

There is no unit rate, but there are 24 markers per box if it is evenly distributed.


What times 12 equals 5?

it is a unit rate