2C = $0.48
C = $0.24
9C = $0.24x9
9C = $2.16
Depending where you are, but it usually costs 35 to 50 cents. it depends on where you are, but it usually costs 35 to 50 cents.
12 x 10 = 120 cents (Or 1 dollar 20 cents.)
1-1/2 dozen = 18. There are six 3s in 18. Each 3 costs 10 cents,so the lot costs 6 x 10 = 60 cents.
Oh, dude, let me break it down for you. If something costs 15 cents and you only have 5 bucks, you could technically buy 33 of those bad boys. But like, who needs 33 of anything that costs 15 cents? Maybe just get a couple and treat yourself to a fancy coffee or something.
A gross means 144 items. If each pencil costs 8 cents, then: 144 × 8 = 1,152 cents Convert to dollars: 1,152 cents ÷ 100 = $11.52
At walmart, it costs about $3 for 6 cupcakes, so 24 cupcakes are about $12.. and they're super good :) good luck :)
4 dozen is equal to 48. Cupcake tins, when you bake them, typically come by a 6 cupcake tin. THEN YOU NEED TO BAKE ONE DOZEN AT A TIME OR PURCHASE MORE CUPCAKE TINS TO BAKE IN. CUPCAKE TINS ALSO COME IN A 12 CUPCAKE SIZE=OR A DOZEN
its reather simple, really. but it depends on the food. how much is one kilo worth? then divide or times your required need, and hey-presto! your done!if you want to make a profit, add a reasonable amount of money you want to adapt to.Second answer: If you make and sell your own food (or any product), the unit selling price you set will depend on 1) the cost of materials and labor needed to manufacture one unit of product; 2) the number of units you expect to sell; 3) the total amount of other fixed costs such as taxes and factory rent, which you have to pay whether or not you make OR sell anything; and 4) the total profit you want to realize.So if 1 cupcake costs me $1 to make,and I expect to make and sell 50,000 cupcakes, (which gives me $50,000 in cost and revenues)and rent and taxes for the year cost me $10,000I have to make and sell at least $60,000 worth of cupcakes just to cover the cost of making the cupcakes and pay my rent and taxes. So my "break-even" price per cupcake is $1.20(50,000 cupcakes * $1.20 = $60,000, which covers all my costs, but leaves me no profit).Assuming all the facts above, in order to make a profit,I would have to price each cupcake at more than $1.20 per cupcake. For example, if I wanted a profit of $25,000, I would add $.50 to the breakeven price of each cupcake. That would make the unit selling price $1.70 per cupcake.50,000 cupcakes sold at $ 1.70 apiece= Gross revenues = $85,000Less cost to make 50,000 cupcakes = (50,000)Less rent and taxes (fixed costs) = (10,000)My total profit = $25,000
What are numbers? You are probably buying your house number.
A pair of oranges costs 90 cents and a pair of apples costs 70 cents. A pair with one of each costs 80 cents.
Depending where you are, but it usually costs 35 to 50 cents. it depends on where you are, but it usually costs 35 to 50 cents.
If four cans of coffee costs $2.40, one can costs 1/4 of $2.40 or 60 cents. 1/4 of 60 cents is 15 cents.
your mom for an hour
A notarized copy of a page costs..... 50% of the time costs fifty cents(50 cents).
it costs 85 cents for a kid and 150 for a adult
Per ounce, the 8 oz can costs 12 cents. The 12 oz can costs 10 cents. The 12 oz can is a better deal.
Something that costs 94722.68 is 94722.68 1 dollar notes and 68 1 cents.