answersLogoWhite

0

If we assume the the flagpole makes a 90 degree angle with the ground, then the angle of elevator for the sun is 34.778°

User Avatar

Michael Scalise

Lvl 12
2y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

BeauBeau
You're doing better than you think!
Chat with Beau
DevinDevin
I've poured enough drinks to know that people don't always want advice—they just want to talk.
Chat with Devin
EzraEzra
Faith is not about having all the answers, but learning to ask the right questions.
Chat with Ezra

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the angle of elevation of the sun when a flagpole 22.5 m high casts a shadow 32.4 m long?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Continue Learning about Trigonometry

If the angle of elevation of the sun is 53 degrees when a flagpole casts a shadow of 12 m then the height of the flagpole is?

The flagpole is 15.92 metres, approx.


If a tree casts a shadow of fifteen meters long how tall is the tree?

Not enough information has been given to solve this problem such as: What is the angle of elevation?


Find the angle of elevation of the sun when a flagpole 22.5 m high casts a shadow 34 m long?

Use the tangent ratio: tan = 22.5/34 = 45/68 tan-1(45/68) = 33.49518467 degrees Angle of elevation = 33o29'42.66''


When the shadow of a flagpole is 31.2m long a 1.6m fencepost casts a shadow 2.6m long how tall is the flagpole?

First, find the ratio of fencepost-height : shadow which is 1.6 : 2.6 . This can also be written as a fraction, 1.6/2.6 . Then, multiply the flagpole's shadow by this ratio: 31.2 x 1.6/2.6 = 19.2 The flagpole is 19.2m high. The trigonometry way: On the imaginary right angled triangle formed by the fencepost and its shadow, let the angle at which the hypotenuse meets the ground = θ sinθ = 1.6/2.6 sinθ = /31.2 x/31.2 = 1.6/2.6 2.6x = 31.2 * 1.6 = 49.92 x = 19.2 The flagpole is 19.2m high.


A tree 40 feet high casts a shadow 58 feet long find the measure of the angle of elevation of the sum?

To find the angle of elevation of the sun, we can use the tangent function. The tangent of an angle is equal to the opposite side (height of the tree) divided by the adjacent side (length of the shadow). So, tan(angle) = height of the tree / length of the shadow. Plugging in the values, we get tan(angle) = 40 / 58. Taking the arctan of both sides gives us the angle, so the angle of elevation of the sun is approximately 33.56 degrees.