0.65
so 6.50 = 10
6.50 - 0.65 = 5.85
$5.85/9 rolls= 65 cents per roll============
60.5
That's known as the unit rate.
To find the unit rate for 2.40 and 3, you divide 2.40 by 3. This gives you a unit rate of 0.80. Thus, the unit rate is 0.80 per unit.
Yes, 100 feet per 2 seconds is a unit rate when expressed as a rate per one unit of time. To convert it to a unit rate, you divide 100 feet by 2 seconds, resulting in 50 feet per second. This shows how many feet are traveled in one second, making it a clear unit rate.
$5.85/9 rolls= 65 cents per roll============
$5.85/9 rolls= 65 cents per roll============
$5.85/9 rolls= 65 cents per role============
60.5
.585 cents per mile
Simplify the fraction to its simplest form.If this is 1/y then the unit rate is "1 unit per y units".If it is x/1 then the unit rate is "x units per unit".If it is x/y then the units rate is "(x/y) units per unit".
That's known as the unit rate.
The unit rate would be 3/4 per foot.
It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.
It is 811 per unit!
Unit price
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.